Maj 10, 2016

Za tydzień startuje Woman’s Rock Camp na Białorusi!

Od 18 do 22 maja 2016 roku potrwa obóz rockowy dla kobiet na Białorusi, organizowany przez Fundację Pozytywnych Zmian z Bielska-Białej we współpracy z białoruską partnerką – organizacją FIALTA. Oznacza to, że idea organizacji obozów rockowych dla dziewczyn i kobiet oraz wykorzystania narzędzi edukacji muzycznej dla wzmocnienia ich głosu już wkrótce przekroczy naszą wschodnią granicę.

A wszystko to za sprawą Fundacji Pozytywnych Zmian, która jako pierwsza w Polsce zaczęła w zeszłym roku organizować obozy rockowe dla dziewczyn i kobiet. Matronat nad obozem „Pozytywne Zmiany – Women’s Rock Camp” objęła wtedy Kathleen Hanna, amerykańska wokalistka i frontmenka takich zespołów jak Bikini Kill, The Julie Ruin czy Le Tigre, a także autorka manifestu Riot Grrrl, postulującego m.in. zwiększenie udziału kobiet w muzyce. Wokalistka od kilku lat aktywnie działa w amerykańskim ruchu Girls Rock Camp.

Idea obozów rockowych jest prosta. Przez kilka dni uczestniczki uczą się, często od podstaw, gry na instrumentach muzycznych oraz śpiewu. Zakładają zespoły i przygotowują się do pierwszego koncertu. Pierwszy Girls Rock Camp odbył się w 2001 roku w Portland, w Stanach Zjednoczonych, a idea szybko rozprzestrzeniła się również na inne kraje. Obecnie na całym świecie organizowanych jest już ponad 55 obozów. I wciąż powstają kolejne.

Celem obozów jest zwiększenie udziału kobiet w kształtowaniu sceny muzycznej. Jednocześnie narzędzia edukacji muzycznej służą wzmacnianiu kobiet i dziewczyn. Ważną częścią obozów są warsztaty antydyskryminacyjne i przeciwprzemocowe. Fundacja jest również członkinią międzynarodowej sieci Girls Rock Camp Alliance, która obejmuje kilkadziesiąt krajów z kilku kontynentów. Polska należy do niej od 2015 roku i jest krajem najbardziej wysuniętym na wschód. Od tego roku w zarządzie GRCA zasiada członkini Zarządu Fundacji, Anna Chęć, która jest jedną z dwóch przedstawicielek Europy (pozostałe 12 członkiń zarządu pochodzi z krajów pozaeuropejskich). A teraz do tej międzynarodowej siostrzanej sieci zostaną zaproszone także kobiety z Białorusi.

Program białoruskiego Women’s Rock Campu oprócz warsztatów muzycznych będzie zawierał również zajęcia wzmacniające (empowerment), liderskie, antyprzemocowe (z elementami WenDo) oraz przybliżające różne formy aktywności społecznej i obywatelskiej. Obóz jest całkowicie darmowy a uczestniczki otrzymają wiedzę i narzędzia, które pozwolą im w przyszłości organizować podobne obozy w całej Białorusi.

Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem – do udziału w campie zgłosiło się już ponad 70 kobiet! Fundacja Pozytywnych Zmian ma nadzieję, że to dopiero początek ruchu rockowych obozów na Białorusi, który doprowadzi zarówno do zwiększenia udziału kobiet w białoruskiej scenie muzycznej, jak i wzmocnienia ich na wielu innych płaszczyznach – osobistej, społecznej i obywatelskiej.

Projekt realizowany jest w ramach programu polsko-amerykańskiej współpracy RITA. Program RITA to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Edukacja dla Demokracji (operatora programu) i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (fundatora i inicjatora programu).

Projekt dofinansowany z Programu RITA

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statysty cznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Wchodząc na stronę akceptuję Politykę prywatności

Skip to content