Marzec 8, 2019

Siłaczki w Bielsku-Białej

8 marca w ramach wydarzenia Dzień Kobiet – czy mamy co świętować? i obchodów urodzin Fundacji Pozytywnych Zmian zapraszamy na pierwszą w Bielsku-Białej projekcję filmu SIŁACZKI.

Już ósmy raz organizujemy Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?Jednocześnie obodzimy siódme urodziny! Sedecznie zapraszamy do świętowania razem z nami!

Podczas wydarzenia obejrzymy wspólnie film SILACZKI, fabularyzowany dokument o pierwszych polskich sufrażystkach i ich walce o równe prawa i traktowanie kobiet.

Po filmie zaprszamy na spotkanie z nami i innymi lokalnymi działaczkami, porozmawiamy o aktywiźmie w naszym mieście i nie tylko.

Miejsce: Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium, ul. 3 Maja 11 Bielsko-Biała,
Data i godzina: 8 marca 2019 r., g.: 18:00
Wstęp wolny, ale prosimy o pomoc w opłaceniu kosztów organizacji wydarzenia https://pomagamy.im/silaczkiwBB

O filmie:
“Siłaczki” to fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku.
Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.
Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.
Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.
Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu.
Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. 
Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet!
Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek.

Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. 
O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek:
Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!
Obsada
Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka
Reżyseria
Marta Dzido i Piotr Śliwowski
Scenariusz:
Marta Dzido

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statysty cznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Wchodząc na stronę akceptuję Politykę prywatności

Skip to content