Listopad 23, 2018

Świat bez kobiet – premiera „Ukrytych” w chorzowskim Teatrze Rozrywki

W środowy wieczór 21.11.2018 r. na Małej Scenie chorzowskiego Teatru Rozrywki miała miejsce premiera spektaklu „Ukryte” w wykonaniu Art. 207 – Artystycznej Grupy Antyprzemocowej ze wsparciem Fundacji Pozytywnych Zmian. Na przedstawienie zaproszono przedstawicielki i przedstawicieli środowiska sędziowskiego ze Śląska.

Niespełna 40-minutowy spektakl pokazuje jakie mogą być skutki orzekania przez sędziów i sędzie niskich wyroków oraz wyroków „w zawieszeniu” wobec sprawców przemocy wobec najbliższych. Użyte w spektaklu historie były autentyczne, wykorzystane zostały cytaty z zeznań, które znalazły się w uzasadnieniach wyroków. Sam spektakl w swojej treści odnosi się także do danych z monitoringów wyroków za znęcanie się nad osobą najbliższą.

Skala przemocy w Polsce wciąż jest ogromna. Wyroki „w zawieszeniu” wciąż wydawane są w zdecydowanej większości.

Potrzebne są różnorodne działania, które mają na celu ochronę i zapewnienie bezpieczeństwa osobom doświadczającym przemocy. Jednym z działań podjętych przez Fundację, jest właśnie pokazanie sędziom i pracownikom/pracownicom wymiaru sprawiedliwości perspektywy osób doświadczających przemocy, w kontekście wyroków za przemoc. Wyroków w zawieszeniu, bez orzeczenia obowiązku uczestnictwa sprawcy przemocy w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych, bez zakazu zbliżania się czy nakazu opuszczenia lokalu. Co dzieje się z kobietami doświadczającymi przemocy po sprawie sądowej, kiedy muszą razem ze sprawcą wrócić do domu?

Fundacja Pozytywnych zmian właśnie wydała kolejny, trzeci już raport z monitoringu sądów pod kątem orzecznictwa z zakresu art, 207 k.k. czyli znęcania się nad osobą najbliższą, w którym przygląda się orzekaniom obowiązku uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy. W woj. śląskim zapada co roku średnio 1100 wyroków za znęcanie z art. 207 k.k. Tymczasem tylko wobec 80 (!) spośród sprawców sądy orzekły obowiązek uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych.

Więcej informacji w raporcie

 “Ukryte” jest więc opowieścią nie tylko o kobiecym, ale również męskim doświadczeniu. W raporcie przytaczamy słowa dr Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, który stwierdził, że: „Oddziaływania i praca ze sprawcą oraz oduczenie się stosowania przemocy jest kluczowe dla przeciwdziałania kolejnym zachowaniom przemocowym”.

Problem przemocy wobec kobiet nie zniknie, dopóki sprawcy nie zrozumieją, dlaczego ją stosują. Udział w programach korekcyjno-edukacyjnych jest dla nich często jedyną okazją, by spojrzeć z dystansu na swoje życie i przyjrzeć się przyczynom, dla których sięgają po przemoc. Jeśli tak się nie stanie, będą stosować ją nadal, a „największa patologia XXI w.” – jak nazywa tzw. przemoc domową dr Sylwia Spurek, zastępczyni RPO – nigdy się nie zakończy.

W planach są kolejne prezentacje spektaklu, dla pracownic i pracowników społecznych, wymiaru sprawiedliwości, osób działających w organizacjach pozarządowych oraz do wszystkich zainteresowanych tematyką przeciwdziałania przemocy osób!

Najbliższe występy planowane są podczas Kongresu Polskich Kobiet w Austrii, w Bielsku-Białej i innym, wybranym śląskim mieście.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statysty cznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Wchodząc na stronę akceptuję Politykę prywatności

Skip to content