Lipiec 11, 2018

Sister cities stand together

Alina Kula z naszej Fundacji w dniach 4-9 lipca wzięła udział w spotkaniu miast partnerskich w Kolonii w Niemczech, reprezentując miasto Katowice wraz z Tomaszem Kołodziejczykiem ze Stowarzyszenia Tęczówka, które odbywa się pod nazwą “Sister cities stand together”.

Każdego roku Kolonia zaprasza aktywistki z miast partnerskich które pracują na rzecz praw osób LGBTQ *, na obchody największej parady równości w Niemczech. Oprócz nas były działaczki z Rio de Janerio, Tunisu, Stambułu, Cluj-Napoca i oczywiście Kolonii.

Podczas pierwszego dnia odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta w Wydziale do spraw osób LGBT i konferencja prasowa dotycząca naszej wizyty. Odwiedziliśmy organizację Rubicon, która zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy wobec osób LGBT, pomaga uchodźczyniom i uchodźcom i tęczowym rodzinom, oraz organizację Aids Hilfe, która pomaga osobom zakażonym wirusem HIV.

Wieczorem odbyło się publiczne wydarzenie, podczas którego osoby z każdego miasta opowiadały o działaniach swoich organizacji. To wspaniałe spotkanie, na które sala zapełniła się po brzegi. Dziękujemy za słowa wsparcia!

Drugi dzień rozpoczęłyśmy/liśmy warsztatem dotyczącym projektów “Erasmus Plus”. Dowiedzieliśmy się kilka praktycznych informacji na temat programu, może niebawem uda się nam napisać projekt z którąś z poznanych organizacji. Po warsztacie rozpoczęły się oficjalne obchody związane Pride Parade. W urzędzie miasta zgromadziło się dużo przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych i polityków/polityczek, zaangażowanych w działania na rzecz równości. Przywitała nas i wygłosiła przemówienie Burmistrz Kolonii Henriette Reker, podkreślając że wszyscy ludzie mają prawo do bezpieczeństwa i miłości bez względu na orientację seksualną. Następnie na maszt przed Urzędem Miasta wciągnęła tęczową flagę a na rynku na głównej scenie rozpoczęły się obchody najbardziej kolorowego wydarzenia, w jakim kiedykolwiek brałyśmy udział!:)

W sobotę rano poranną kawę wypiłyśmy/liśmy z Terry Reindtke członikinią Parlamentu Europejskiego i Partii Zielonych. Następnie uczestniczyłyśmy w spotkaniu tylko dla kobiet gdzie różne organizacje i polityczki opowiadały o swoich działaniach.

Wieczorem rozpoczął się Dyke* March, w którym wzięło udział ponad 3 tysiące osób.

W niedzielę w samo południe rozpoczęła się Pride Parade. Udział w niej wzięło 170 grup i organizacji a liczba wszystkich osób, które wzięły w niej udział szacowana jest na ponad milion!

Czas spędzony w Kolonii pokazał, że inny świat jest możliwy. To czas spokoju bez strachu przed nienawiścią, nietolerancją i agresją. To czas gdzie przez chwilę można poczuć spokój w ciele i umyśle, nie bojąc się o siebie i przyjaciółki/przyjaciół.

Z całego serca dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu. Dziękujemy Susanne Bonnemann, Caroline Brauckmann i Ute, za miłe przyjęcie, organizacje całego wydarzenia i dbanie o nas podczas całego pobytu oraz wszystkim osobom, które się do tego przyczyniły. Dziękujemy działaczkom z miast partnerskich za wymianę doświadczeń, podziwiamy waszą odwagę do działań i życzymy wszystkiego dobrego! Dzięki Wam mamy nową energię do działań! Pozdrawiamy i do zobaczenia!

[English]

Our representative, Alina Kula took part in a town twinning citizens meeting. It took place in Cologne, Germany on 4-9th July.
Together with Tomasz Kołodziejczyk from Tęczówka Association we represented the city of Katowice.
Each year, The city of Cologne invites people from all twinning cities for the Gay Pride. There were also activists from Rio de Janeiro, Tunis, Istanbul, Cluj-Napocaand, of course, Cologne.
We started with the meeting in the City Hall in the LGBT Office where we had a press conference dealing with our visit.
We also visited the Rubicon organization which deals with preventing violence against LGBT people, helping refugees and rainbow families, and we met the Aids Hilfe organization, which helps people infected with HIV.
In the evening there was a public event where people from every invited city could share their experience and tell about their activities. It was meaningful meeting with loads of people.
Thanks for your kind words support!

Another day we started with workshops devoted to “Erasmus Plus” projects. We learned some practical information about the program and perhaps soon we will be able to write the project with one of the twinned organizations. After the workshops, the official celebration of Pride Week began.
Many representatives of NGOs’ and politicians involved in equality activities gathered in the city hall. We were welcomed by the Mayor of Cologne Henriette Reker, who said that all people should had the right to safety and love regardless of their sexual orientation.
Then a rainbow flag was pulled up on the mast in front of the Town Hall, and the celebration of the most colorful event we have ever participated was started!:)
Next morning we drank the morning coffee with Terry Reindtke, a member of the European Parliament and the Green Party.
Then we participated in a meeting only for women where various organizations and politicians talked about their activities.
In the evening, the Dyke* March began, where were more than 3,000 people.
On Sunday, Pride Paride began at noon. 170 groups and organizations took part in it and there were over one million people!
Time spent in Cologne showed us that different world is possible. It was a time of peace without fear of hated, intolerance and aggression. For a moment you could feel peace, with nothing to worry about.
We are grateful for the opportunity to participate in this event. Thanks to Susanne Bonnemann, Caroline and Ute, for the nice reception, the organization of the whole event and taking care of us during the entire stay and all those who contributed to it. Thank you to the activists from twinning cities for exchanging experiences, we admire your courage to act and we wish you all the best! 

Thanks to you, we have new energy for action! Best Regards!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statysty cznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Wchodząc na stronę akceptuję Politykę prywatności

Skip to content