Listopad 19, 2018

Muzyka, empowerment i wymiana czyli MEME 2018

Upełnomocnienie, feminizm, solidarność, odpowiedzialność za świat i za siebie nawzajem. To wszystko wybrzmiało podczas pierwszej – i zapewne nie ostatniej – edycji obozu rockowego Music Empowerment Mobility and Exchange. Przez siedem dni na terenie FEZ w Berlinie jedenaście organizacji z 10 krajów Europy stworzyło świat, w którym inność jest atutem, a nie przyczyną dyskryminacji. Świat, w którym jesteśmy otwarci na siebie nawzajem, uważni i szanujemy siebie nawzajem. Świat, w którym mimo barier językowych możemy porozumiewać się za pomocą muzyki – uniwersalnego języka i jednocześnie narzędzia zmiany.

30 osób w rolach liderskich wspierała 60 osób uczestniczących w obozie w tworzeniu muzyki, organizowaniu wydarzeń i przestrzeni, w której się rozgrywały oraz prowadzeniu okumentacji wszystkiego, co się działo. Dzięki temu osoby uczyły się również od siebie nawzajem, poznając dobre praktyki z różnych krajów i dzieląc się doświadczeniami. Co wieczór odbywały się zajęcia z autorefleksji – sprawdzające, na jakim są etapie i w jaki sposób można wzmocnić ten proces.

Rozwój – wzmocnienie – zmiana

Na obozie powstało siedem zespołów, w których zderzyły się różne wrażliwości, doświadczenia i światopoglądy. Wszystko to zostało zawarte w autorskich utworach, które zostały zaprezentowane podczas finałowego koncertu. Wybrzmiały z całą mocą, siłą i przekonaniem, że świat trzeba i można naprawiać, zaczynając zmianę od siebie.

Obóz oprócz muzyki obfitował też w różnego rodzaju warsztaty: nagrywanie dźwięku, gra na syntezatorach, samodzielne tworzenie i miksowania muzyki, instrumenty pedałowe itp. Ale w programie były również warsztaty asertywności i samoobrony metodą WenDo, oraz dotyczące zdrowia psychicznego czy metod relaksacji. 

Ten intensywny czas można było odreagować podczas wieczornych aktywności, w trakcie których osoby poznawały zabawy z różnych krajów, śpiewały wspólnie piosenki podczas karaoke i razem tańczyły podczas karaoke dance. Wszystko to w wakacyjnym klimacie – pogoda okazała się więcej niż łaskawa i sprawiła, że wioska bungalowów w lesie stała się magicznym miejscem, w którym działy się cuda.

D.I.Y. w praktyce

Podczas koncertu berlińskich kapel na scenie Landes Musik Akademie wystąpiły: Party Fears, Jolly Goods, It’s Only Massive i Zdrada Pałki. Wokalistka i gitarzystka tej pierwszej w symbolicznym geście przekazała jednej z uczestniczek kampu gitarę. A sam koncert był rozgrzewką i próbą generalną przed sobotnim finałem – przede wszystkim dla członkiń zespołów mediowego i organizacyjnego, które przygotowywały i nagłaśniały wydarzenie, a także je dokumentowały. Trzaskały migawki aparatów fotograficznych, pełną parą pracowały kamery, a wszystkie zespoły i osoby występujące zostały sumiennie przepytane przez osoby z zespołu Media & Dokumentacja.

Finałowa petarda

Krążąc po salach, w których odbywały się próby, można było zorientować się, że sobotni koncert okaże się prawdziwą petardą. Ale rzeczywistość przerosła wszelkie oczekiwania. Siedem zespołów zafundowało zgromadzonej w Konzerthall publiczności dawkę nie tylko solidnego rocka, ale też techno, elektro, a nawet metalu. Międzynarodowe składy wystąpiły pod nazwami: Geimfari, Unicorns and Flames, CLASS Understated, Dishwashers, The Venoms, Free Spirits and Sound of Omen. Sobotni koncert był ich świętem i jednocześnie ukoronowaniem ciężkiej, sześciodniowej pracy. I pokazał, że mogą osiągnąć w życiu wszystko, czego tylko zapragną, jednocześnie nie rezygnując z siebie i pielęgnując swoją odrębność i niepowtarzalność.

Zobacz wideo podsumowujące MEME 2018

Posłuchaj utworów, które stworzyły uczestniczki podczas obozu

Konferencja w Belgradzie

To wszystko, co się wydarzyło w lipcu w Berlinie, zostało omówione i podsumowane na wrześniowej konferencji w Belgradzie. Rozmawiano o planach na kolejną edycję, wskazywano obszary, które warto dopracować i rozmawiano o rozszerzeniu MEME na kolejne kraje. Międzynarodowy obóz w Berlinie pozwolił na spotkanie różnych sposobów organizacji obozów muzycznych dla młodych ludzi, wymianę dobrych praktyk i poczucie, że jesteśmy częścią większej, światowej całości. I tworzymy świat, w którym jest miejsce dla każdej osoby i różnych doświadczeń – nie tylko muzycznych.

Wspieranemu przez program Erasmus Plus i trwającemu siedem miesięcy projektowi przewodziła Stelpur Rokka z Islandii w partnerstwie z lokalnymi organizacjami: Ruby Tuesday e.V. z Niemiec oraz OPA / Femix z Serbii wraz z delegacjami następujących organizacji: Fundacja Pozytywnych Zmian (Polska); Girls Rock Dublin, (Irlandia); Girls Rock London (Wielka Brytania); Girls Rock! Finland (Finlandia); JM / LOUD (Norwegia); Pink Noise (Austria); Popkollo (Szwecja) oraz Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja (Polska). Wszystkie te organizacje należą do międzynarodowej sieci Girls Rock Camp Alliance.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statysty cznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Wchodząc na stronę akceptuję Politykę prywatności

Skip to content