Sierpień 10, 2015

Kathleen Hanna ambasadorką “Pozytywne Zmiany – Women’s Rock Camp”!

Kathleen Hanna – legenda ruchu Riot Grrl i autorka manifestu, który przeorał myślenie o kobietach tworzących muzykę oraz założycielka i frontmenka takich zespołów jak Bikini Kill, Le Tigre czy The Julie Ruin, z którym wystąpiła na tegorocznym Off Festiwalu w Katowicach – została naszą ambasadorką! Kathleen bardzo mocno wspiera idee zarówno Women’s Rock Campów, jak i Girls Rock Campów – obozów rockowych dla kobiet i dziewczyn, które przy wykorzystaniu narzędzi edukacji muzycznej mają wspierać je i zachęcać do działań również na innych polach.

Kathleen Hanna i jedna z członkiń The Julie Ruin, Sara Landeau, są mocno związane z inicjatywą Girls Rock Camp w Stanach Zjednoczonych. Początek znajomości Kathleen i Sary datuje się od 2006 roku, kiedy to spotkały się na obozie dla dziewczyn The Willie Mae Rock Camp, na którym obie były nauczycielkami i mentorkami zespołów. Kathleen podczas krótkiego spotkania po koncercie zdradziła, że Sara wzruszyła się słysząc, że i w Polsce takie obozy są również organizowane. A sama zaprosiła na „Pozytywne Zmiany – Women’s Rock Camp” i wyjaśniła, jaka jest idea tego typu przedsięwzięć:

Stosunek Kathleen do idei Girls Rock Camp jest również bardzo osobisty – w wieku dziewięciu lat ona i jej najlepsza przyjaciółka Maureen Gaines zaczęły uczyć się gry na gitarze. Były jedynymi dziewczynami w klasie, a ich pierwszemu występowi towarzyszyły szyderstwa i śmiechy chłopaków. Po tym występie nie wróciły już do szkolnych lekcji gry na gitarze. Zaangażowanie i wsparcie, jakie Kathleen okazuje zarówno Girls Rock Campom, jak i Women’s Rock Campom są hołdem dla Maureen Gaines, jej utalentowanej i wrażliwej przyjaciółki, która porzuciła marzenia o muzyce. Kathleeen angażuje się po to, by żadne dziecko, które chce nauczyć się czegoś nowego, nie zostało potraktowane w taki sposób jak Maureen.

Ruch Riot Grrrl, który współtworzyła Kathleen, był kobiecym głosem. Traktował o muzyce – tworzeniu zespołów, a nie tylko oglądaniu ich na scenie czy funkcjonowaniu w roli groupies – ale również o polityce, prawach kobiet, przemocy domowej, równej płacy czy bezpieczeństwie. Obóz rockowy „Pozytywne Zmiany – Women’s Rock Camp” to też nie tylko muzyka. To wspieranie kobiet na wielu płaszczyznach i udowodnienie im, że jeśli tylko zechcą, mogą zrobić wszystko. Parafrazując tytuł utworu jednej z największych artystek XX i XXI wieku, Patti Smith – „Women have a power!”

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statysty cznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Wchodząc na stronę akceptuję Politykę prywatności

Skip to content