Szanuję, bezpieczeństwo buduję

Ponieważ wychodzimy z założenia, że najlepszą metodą przeciwdziałania przemocy jest jej zapobieganie, startujemy z nowym projektem! W nowym roku szkolnym rozpoczynamy działania profilaktyczno-edukacyjne pn. „Szanuję, bezpieczeństwo buduję”. W Bielsku-Białej, Katowicach, Żywcu i Zawierciu przeprowadzimy warsztaty WenDo dla dziewczynek, spektakle teatralne w formie bajki profilaktycznej dla najmłodszych oraz warsztat antyprzemocowy dla osób zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży.

Warsztaty WenDo

WenDo czyli Droga Kobiet to asertywna metoda samoobrony dla dziewczyn i kobiet, prowadzona przez przeszkolone trenerki. WenDo uczy, jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości oraz rozwija umiejętności spójnej komunikacji. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd. Na warsztatach WenDo uczestniczki przećwiczą asertywną komunikację, umiejętność stawiania granic oraz szacunek dla cudzego zdania, odrębności i inności. 
Szczegółowe informacje i zapisy na WenDo

Bajka profilaktyczna

Bajki i baśnie od zawsze pomagały wyjaśniać reguły rządzące światem i służyły przekazywaniu określonych wartości. Funkcjonowały również jako wzór zachowań czy przestroga. Wraz z ART. 207 – Artystyczną Grupą Antyprzemocową już teraz zapraszamy na spektakl pt. „Żabia sprawa”, w której przyjrzymy się bliżej relacjom w pewnej żabiej rodzinie. Planowany spektakl będzie miał formę bajki profilaktycznej, której tematem przewodnim jest kwestia granic osobistych czyli umiejętność asertywnego stawiania i komunikowania własnych granic (potrzeb, decyzji) oraz szanowania cudzego zdania, odrębności i inności, a wreszcie – osobistych granic każdego człowieka. Bajka terapeutyczna pomaga oswajać lęk, mierzyć się z problemami i prostym językiem opowiada o trudnych sprawach. Tego typu działania są bardzo potrzebne zwłaszcza teraz, gdy codziennie słyszymy o przypadkach przemocy skierowanej do osób w jakikolwiek sposób odróżniających się od innych. Bajka profilaktyczna to doskonałe, choć jeszcze zbyt rzadko używane narzędzie do edukowania dzieci ich językiem i kodem bajek, który doskonale znają. W czasie spektaklu dzieci są angażowane w działania, to forma interaktywna, dostosowana do wieku widowni.
Szczegółowe informacje o spektaklach

Warsztaty dla eduktorek/-ów

W ramach projektu będziemy również edukować nauczycielki i nauczycieli w temacie dostrzegania przemocy i reagowania na nią. Powstanie scenariusz zajęć antyprzemocowych dla dzieci w wieku 8-12 lat z wykorzystaniem nagrania spektaklu – bajki profilaktycznej „Żabia sprawa”. Scenariusz, wraz z materiałami, zostanie udostępniony online na prawach creative commons. Stworzymy również informator dla dzieci i młodzieży, z którego dowiedzą się, gdzie mogą szukać pomocy w przypadku doświadczania przemocy, dyskryminacji czy mowy nienawiści.

Według różnych statystyk i badań to kobiety znacznie częściej są pokrzywdzone przemocą. Statystyki policyjne podają, że w ostatnim roku przemocy doświadczyło 66 930 kobiet oraz 14 223 małoletnich. Z kolei badania prof. Beaty Gruszczyńskiej wskazują, iż rocznie w Polsce przemocy doświadcza 800 000 do miliona kobiet. Przemocy domowej doświadczają w zdecydowanej większości kobiety (około 90%), a jednocześnie w ok. 90% sprawcami jej sprawcami są mężczyźni. W tej sytuacji nie można zapomnieć o edukacji chłopców. To, co się sprawdza, to edukacja w temacie szanowania granic innych osób, ich potrzeb, ich odmowy w różnych sytuacjach, ich odrębności.
Szczegółowe informacje i zapisy na warsztaty


W ramach projektu „Szanuję, bezpieczeństwo buduję” będziemy współpracować z lokalnymi organizacjami: Fundacją z Pomysłem, Stowarzyszeniem Tęczówka, Żywiecką Fundacją Rozwoju, ART. 207 – Artystyczną Grupą Antyprzemocową, Domem Kultury im. Wiktorii Kubisz.

 Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
   

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statysty cznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Wchodząc na stronę akceptuję Politykę prywatności

Skip to content