Perspektywa antydyskryminacyjna w programach przeciw przemocy

„Perspektywa antydyskryminacyjna w programach przeciw przemocy” to projekt fundacji Autonomia realizowany wraz z organizacjami partnerskimi – Fundacją Pozytywnych ZmianStowarzyszeniem Strefa Wenus z Milo oraz Towarzystwem Interwencji Kryzysowej.

Projekt dotyczy przemocy ze względu na płeć i inne przesłanki (np. pochodzenie etniczne, narodowe, niepełnosprawność, orientację psychoseksualną i in.) rozumianej jako naruszenie praw człowieka oraz jedna z form dyskryminacji.

W ramach projektu podejmowane są działania, których efektem z jednej strony jest tworzenie narzędzi umożliwiających upełnomocnienie kobiet narażonych na dyskryminację krzyżową/intersekcjonalną, z drugiej wdrożenie zmian w strukturach i programach przeciw przemocy, tak by uwzględniały perspektywę płci i różnorodności.

W ramach projektu odbywa się Akademia Treningu WenDo (ATW) – Upełnomocnienie Przeciw Przemocy ze względu na Płeć, w której uczestniczy 20 osób, miedzy innymi Anna Chęć i Alina Kula z Fundacji Pozytywnych Zmian. Celem jest przygotowanie do profesjonalnej i samodzielnej pracy trenerskiej w zakresie przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć – głównie wobec kobiet i dziewczynek metodą WenDo, bazującą na modelu upełnomocnienia (empowerment).

WenDo jest metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.

WenDo jest metodą, która łączy samoobronę fizyczną z samoobroną psychiczną. Od “zwykłej” samoobrony WenDo różni się między innymi tym, że wielkie znaczenie przywiązuje do asertywności. Na WenDo wychodzimy z założenia, że nikt nie ma prawa naruszać naszych granic (to znaczy naruszać naszego poczucia bezpieczeństwa, swobody i prawa do podejmowania własnych decyzji, czy po prostu czucia się dobrze w danej sytuacji). Poznając swoje własne granice, uczymy się także szanować granice innych ludzi. WenDo jako metoda samoobrony psychicznej przekazuje wiedzę na temat skutecznych metod komunikowania się i wyrażania własnych potrzeb, emocji, zdania. Umiejętności zdobyte na WenDo są przydatne zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. W Niemczech odbywają się kursy WenDo m.in. dla pracownic społecznych, konduktorek, listonoszek.

Drugą częścią działań jest rzecznictwo dotyczące włączenia perspektywy gender i różnorodności do działań antyprzemocowych, w ramach którego powstanie rzecznicza grupa robocza oraz kampania rzecznicza i konferencja. Zostanie m. in. przygotowana recenzja programu MEN „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła” oraz rekomendacje dotyczące możliwych interwencji już na poziomie realizacji i ewentualnych modyfikacji programu.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statysty cznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Wchodząc na stronę akceptuję Politykę prywatności

Skip to content