Krok za krokiem do świata bez przemocy

kontrolujemy /edukujemy / pomagamy

Jesteś tutaj:

Dzień Kobiet - czy mamy co świętować?

08. 02. 2018

Dzień Kobiet - czy mamy co świętować?
Temat tegorocznego wydarzenia:
Rok 2018 - 100-lecie praw wyborczych kobiet w PolsceObchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w Krakowie w 1911 roku. Fot. Wikimedia CommonsProgram:
Prezentacja "100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce"- Ewa Furgał (Fundacja Przestrzeń Kobiet)

Debata: "100 lat po zdobyciu praw wyborczych. Czy prawa kobiet w Polsce są zagrożone?" - moderatorka: Iza Palińska

Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11 Bielsko-Biała
8 marca 2018 r., 18:30
wstęp wolny


Pierwsze studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego: Jadwiga Sikorska, Jadwiga Kosmowska, Stanisława Dowgiałło.
Fot. ze zbiorów Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego
.Szczegółowe informacje

Prezentacja "100 lecie praw wyborczych kobiet w Polsce"
Prezentację przedstawi Ewa Furgał  - edukatorka historii kobiet, współautorka programu Krakowski Szlak Kobiet, redaktorka herstorycznych publikacji. Pracuje w Fundacji Przestrzeń Kobiet, prowadzi społeczne Archiwum Historii Kobiet.
O prezentacji: Ruch emancypacji kobiet to zapomniany fragment naszej wspólnej historii. Tymczasem dzięki emancypantkom mamy nie tylko prawa wyborcze, ale również prawo do edukacji średniej i wyższej czy prawa pracownicze. Międzynarodowy Dzień Kobiet od pierwszych obchodów w 1911 roku był świętem, podczas którego kobiety demonstrowały na rzecz swoich praw. Czy wszystkie prawa kobiet udało się nam w Polsce zdobyć i utrzymać? Podczas wykładu usłyszymy o procesie emancypacji kobiet i najważniejszych działaczkach.

Debata "100 lat po zdobyciu praw wyborczych. Czy prawa kobiet w Polsce są zagrożone?"
Po prezentacji, która przybliży nam historię zdobywania praw kobiet, zapraszamy na debatę. Podyskutujmy o prawach kobiet, zastanówmy się czy prawa kobiet są zagrożone? 
Moderatorka debaty - Iza Palińska - polityczka, feministka, aktywistka, autorka tekstów publicystycznych.

Debata "100 lat po zdobyciu praw wyborczych. Czy prawa kobiet w Polsce są zagrożone?" odbywa się w ramach projektu: „Konstruktywne Debatowanie w Europie Centralnej” [Building Constructive Dialog in Europe] z inicjatywy Instytutu Spraw Publicznych z Polski i Political Capital Institute z Węgier, finansowana ze środków National Endowment for Democracy, amerykańskiej organizacji, której priorytetem jest wspieranie demokracji.
Organizacje te w swoich krajach współpracują z partnerami – w Polsce są to Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundacja Autonomia i Fundacja Soclab, których zadaniem jest organizowanie pod hasłem Objazdowego Klubu Dyskusyjnego „Wspólny Mianownik”, forów społecznych – debat, poruszających ważne dla lokalnych społeczności problemy i szukanie rozwiązań poprzez rozmowy i wzmacnianie dialogu. Głównym celem projektu jest rozpoznawanie przyczyn i przeciwdziałania politycznej i społecznej polaryzacji, oraz poszukiwanie skutecznych narzędzi budowania dialogu.
Fundacja Autonomia organizuje dwie debaty, w dwóch różnych średniej wielkości miastach – Częstochowie, we współpracy z Fundacją Równoważnia, i w Bielsku-Białej, z Fundacją Pozytywnych Zmian.
Projekt ma charakter pilotażowy, jego celem jest zidentyfikowanie i przetestowanie metod pracy, które najlepiej służą zmianie i są zdolne do przeciwstawienia się polaryzacji społeczeństw w Europie Środkowo-Wschodniej.


Dzień Kobiet czy mamy świętować?
- to wydarzenie organizowane od siedmiu lat z inicjatywy Fundacji Pozytywnych Zmian.
Z Okazji Dnia Kobiet chcemy czegoś więcej niż tulipanów.
Wspólnie oglądamy filmy, spotkamy niezwykłe kobiety i poznajemy ich działalność, zgłębiamy historię praw kobiet i dyskutujemy o ich obecnej kondycji.
Pierwsza edycja wydarzenia, zorganizowana została z okazji rozpoczęcia działań Fundacji. Podczas kolejnych, obchodzi ona swoje urodziny, w tym roku już szóste.
Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony, uczestnictwa w organizowanych przez nas wydarzeniach, oraz współpracy.


Zachęcamy także do przekazania Fundacji Pozytywnych Zmian swojego 1 % podatku.
Twórz z nami kulturę równości i bezpieczeństwa!Organizatorki: Fundacja Pozytywnych Zmian, Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium, Wspólny Mianownik