Krok za krokiem do świata bez przemocy

kontrolujemy /edukujemy / pomagamy

Jesteś tutaj:
  • "I don't wanna be your dog!" - finał pierwszego obozu rockowego dla kobiet w Mińsku

"I don't wanna be your dog!" - finał pierwszego obozu rockowego dla kobiet w Mińsku

23. 05. 2016

Finałowy koncert w wypełnionej po brzegi sali Korpusu 8 w Mińsku zakończył pierwszy w Białorusi obóz rockowy dla kobiet Pozytywne Zmiany – Women’s Rock Camp. Po zaledwie trzech dniach warsztatów muzycznych na scenie wystąpiły trzy kobiece kapele. Obóz zorganizowała Fundacja Pozytywnych Zmian z Bielska-Białej we współpracy z białoruskim Centrum Edukacji Młodzieży FIALTA w Mińsku. Udział w obozie był całkowicie bezpłatny dla uczestniczek dzięki dofinansowaniu z programu RITA, którego celem jest wsparcie demokratycznych, społecznych i gospodarczych przemian m.in. w krajach Europy Wschodniej.

Autorskie utwory i covery zaprezentowały na scenie trzy kobiece kapele: Nie Winny Chleb, Czarny Znachor i Kotki Schrödingera. Pierwszego dnia dziewczyny ćwiczyły w czterech grupach: wokalu, gitary elektrycznej i basowej oraz perkusji, by następnie wylosować zespoły, z którymi wystąpią na finałowym koncercie. Kolejnym etapem były próby nowo założonych kapel, a w przeddzień koncertu próba generalna.

Rockowe obozy dla kobiet to niezwykłe doświadczenie wspólnoty z innymi kobietami, wymiany doświadczeń i bezwarunkowego wsparcia. Przez te kilka dni tworzy się wspólnota, w której zawiązują się głębokie relacje. Jednocześnie gdzieś w tle odbywa się twórczy proces, w który zaangażowane są wszystkie uczestniczki. „Byłam na kilku obozach kobiecych tutaj, w Białorusi, ale po raz pierwszy doświadczyłam takiego wsparcia i kobiecej solidarności” – to głos jednej z uczestniczek.

Muzyka na obozach rockowych jest przede wszystkim narzędziem, a głównym celem jest wzmacnianie uczestniczek, a szerzej – głosu kobiet zarówno na scenie muzycznej, jak i w społeczeństwie. To również krótki warsztat z empowermentu czyli zachęta do zaangażowania się i działań we własnej sprawie oraz wzmocnienie poczucia sprawczości. „Myślałam, że moje życie musi wyglądać tak, jak życie innych ludzi, że powinnam postępować tak, jak oni. Tutaj zrozumiałam, że jest wiele sposobów na życie, poznałam podobne do siebie osoby i teraz wiem, że najważniejsze to żyć w zgodzie ze sobą” – podsumowała na ostatnim wspólnym spotkaniu jedna z uczestniczek.

Fundacja Pozytywnych Zmian zorganizowała już trzy obozy rockowe dla dziewczyn i jeden dla kobiet w Polsce. Należy do międzynarodowej sieci Girls Rock Camp Alliance, której celem jest szerzenie idei Girls Rock Camp na całym świecie. „Wydaje mi się, że to kwestia czasu, by Białoruś dołączyła do Girls Rock Camp Alliance. Uczestniczki pierwszego obozu złapały bakcyla i chcą tworzyć kolejne obozy w całej Białorusi. Fundacja Pozytywnych Zmian będzie im w tym pomagać i przekazywać ideę obozów rockowych dalej” – podsumowała Anna Chęć, szefowa Fundacji i członkini zarządu GRCA.

Kolejny obóz rockowy Pozytywne Zmiany – Women’s Rock Camp odbędzie się w Polsce na Żywiecczyźnie od 13 do 17 lipca 2016 r. zaczęła się już rekrutacja, a ilość miejsc jest ograniczona.

 

Projekt dofinansowany z Programu RITA