Krok za krokiem do świata bez przemocy

kontrolujemy /edukujemy / pomagamy

Jesteś tutaj:
  • VI Dzień Kobiet - czy mamy co świętować? 5. urodziny Fundacji Pozytywnych Zmian

VI Dzień Kobiet - czy mamy co świętować? 5. urodziny Fundacji Pozytywnych Zmian

23. 02. 2017

Fundacja Pozytywnych Zmian obchodzi w tym roku pięciolecie swojej działalności. W związku z tym zapraszamy Was 10 marca 2017 r. o godz. 18:00 do Galerii Bielskiej BWA. W ramach cyklicznego wydarzenia: „Dzień Kobiet – czy mamy co świętować” pokażemy dokumentalny film o losach nastoletniej, afgańskiej raperki, odbędzie się premiera płyty nagranej przez polskie i islandzkie nastolatki w ramach międzynarodowego projektu muzycznego „Break The Silence” oraz będziemy wspominać i świętować urodziny Fundacji!

Jak wiecie, wśród prowadzonych przez nas działań jest organizacja obozów rockowych dla dziewczyn Karioka Girls Rock Camp Beskidy. Na obozie nastolatki uczą się grać na instrumentach i śpiewać, zakładają zespoły rockowe i wspólnie tworzą. W lecie 2016 r. połączyłyśmy zajęcia muzyczne z zajęciami WenDo czyli metody samoobrony i asertywności. Obozy pod nazwą „Break the Silence” odbyły się w Bielsku-Białej oraz w islandzkim Reykjaviku wścisłej współpracy z naszą siostrzaną, islandzką organizacją Stelpur Rokka, która od kilku lat organizuje obozy rockowe dla dziewczyn. Wspólnym dorobkiem obu obozów – polskiego i islandzkiego – jest publikacja powstałych na obozach piosenek pod postacią płyty zatytułowanej "Break The Silence".  W autorskich utworach dziewczyny odniosły się przede wszystkim do trudnej sytuacji osób doświadczających przemocy. Pojawiło się w nich także wiele pozytywów: mówią one o tym, jak ważne jest wsparcie innych, przyjaźń, szacunek. O tym, by wierzyć w swoją siłę i nie pozwalać na przekraczanie swoich granic. Oraz o tym, że odwracanie oczu od własnych, ale i cudzych problemów nie jest żadnym rozwiązaniem. W wydarzeniu wezmą udział twórczynie piosenek i zdradzą kulisy ich powstawania. Nagrania zostaną opublikowane w sieci 8 marca, a uroczysta premiera odbędzie się podczas wydarzenia "VI Dzień Kobiet - czy mamy co świętować?"

Opowiemy o naszych bieżących działaniach, planach na przyszłość i refleksjach po pięciu latach niezwykle intensywnej działalności w temacie przeciwdziałania przemocy wobec dziewczyn i kobiet.

Wieczór w Galerii Bielskiej BWA zakończy pokaz nagrodzonego na wielu festiwalach filmu dokumentalnego w reż. Rokhsareh Ghaem Maghami pt. „Sonita”. W wieku 8 lat główna bohaterka przeniosła się wraz z rodzicami do Iranu, uciekając przed szalejącą w Afganistanie wojną. Nie miała legalnych dokumentów, więc nie mogła chodzić do szkoły, ale mimo to nauczyła się pisać i czytać, zaczęła tworzyć poezję, ale przede wszystkim słuchać hip-hopu. Kiedy kilka lat później usłyszała od matki, że musi wrócić do rodzinnego kraju, gdyż jej brat potrzebuje 7000 dolarów posagu, a na jej transakcji małżeńskiej można zarobić aż 9000 dolarów, była zdruzgotana. Napisała i nagrała piosenkę „Brides for Sale”, a gdy zamieściła ją na YouTube, w krótkim czasie stała się sławna – wystąpiła nawet w afgańskiej telewizji. Przejmująca opowieść o dziewczynie, która w muzyce znalazła ucieczkę przed wymuszonym małżeństwem stała się filmowym wydarzeniem w wielu krajach. W Bielsku-Białej film zostanie pokazany po raz pierwszy.

Po projekcji filmu świętowanie urodzin Fundacji będzie kontynuowane w jednym z bielskich klubów.

Serdecznie Was zapraszamy!

Nazwa: VI Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?
Miejsce: Galeria Bielska BWA
Data i godzina: 10 marca 2017 r., 18:00
Organizatorki: Fundacja Pozytywnych Zmian i Galeria Bielska BWA