Krok za krokiem do świata bez przemocy

kontrolujemy /edukujemy / pomagamy

Jesteś tutaj:
  • Stroje z dawnych epok, współczesna przemoc - zaproszenie na OBR 2017

Stroje z dawnych epok, współczesna przemoc - zaproszenie na OBR 2017

06. 02. 2017

W gęstniejących z minuty na minutę oparach mgły i smogu przedstawicielki Fundacji Pozytywnych Zmian oraz inicjatywy społecznej Czarny Protest Bielsko-Biała rozdawały na pl. Chrobrego ulotki i informowały o zbliżającej się akcji „Nazywam się Miliard – One Billion Rising”. Bielska odsłona tej ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji odbędzie się 14 lutego 2017 r. o godz. 18:00 na pl. Chrobrego. Organizatorki zapraszają wszystkie osoby, które chcą się przyłączyć do wspólnego tańca lub dopingować tancerki i tancerzy. Układ będzie można przećwiczyć na ostatniej próbie przed akcją, która odbędzie się w bielskiej Szkole Tańca Corazon 7 lutego o godz. 16:30.

Organizatorki akcji były dzisiaj ubrane w czarne, stylizowane na historyczne stroje i uzbrojone w parasolki, by podkreślić, że walka o prawa kobiet trwa już od wielu lat i wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia.

„Nazywam się Miliard – One Billion Rising” to akcja zapoczątkowana 14 lutego 2013 roku. Wtedy to po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje i wiele innych.

W 2017 roku akcja będzie nagłaśniać problem gwałtu na randce. Dlaczego ten temat? „W Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych” (A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009).

W pierwszym roku organizowania akcji w Polsce wzięło w niej udział 17 miejscowości, a w ostatnim, 2016 roku - prawie 60! W tym roku swój udział zgłosiło już ponad 70 miejscowości i wciąż dołączają kolejne.