Krok za krokiem do świata bez przemocy

kontrolujemy /edukujemy / pomagamy

Jesteś tutaj:
  • Czarne parasolki znowu w akcji – w piątek zapraszamy Was na One Billion Rising!

Czarne parasolki znowu w akcji – w piątek zapraszamy Was na One Billion Rising!

01. 02. 2017

Przedstawicielki Fundacji Pozytywnych Zmian i inicjatywy społecznej Czarny Protest Bielsko-Biała będą w najbliższy piątek 3 lutego 2017 r. promować zbliżającą się akcję One Billion Rising. Można nas będzie spotkać na pl. Chrobrego, gdzie od 15:00 do 17:00 będziemy wspólnie zachęcać do udziału, informując o akcji i rozdając ulotki. Wypatrujcie ubranych w czarne stroje, nawiązujące do poprzednich epok postaci z nieodłącznymi parasolkami, podkreślającymi ciągłość wieloletniej walki o prawa kobiet. Walki, która wydaje się nie mieć końca.

Sama akcja odbędzie się już po raz czwarty w Bielsku-Białej, 14 lutego 2017 r. o godz. 18:00 na placu Bolesława Chrobrego. „Nazywam się Miliard – One Billion Rising” to ogólnoświatowa inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi na skalę problemu przemocy wobec dziewczyn i kobiet.

14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje i wiele innych. Każdy kraj czy miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze. W 2017 roku wspólną akcją w Polsce będziemy nagłaśniać problem gwałtu na randce.

W Bielsku-Białej akcja jest organizowana od 2014 roku. Od początku stycznia trwają próby w Szkole Tańca Corazon, w których mogą wziąć udział wszystkie chętne i wszyscy chętni. Ostatnia odbędzie się na tydzień przed akcją, we wtorek 7 lutego 2017 r. (16:30-17:50).

Wydarzenie koordynują Fundacja Pozytywnych Zmian i Czarny Protest Bielsko-Biała, które są również organizatorkami Czarnych Protestów z ubiegłego roku – demonstracji wyrażających sprzeciw wobec kolejnych prób łamania i ograniczania praw kobiet.