Krok za krokiem do świata bez przemocy

kontrolujemy /edukujemy / pomagamy

Jesteś tutaj:
  • Powstań | Zakłóć | Przyłącz się – One Billion Rising 2017

Powstań | Zakłóć | Przyłącz się – One Billion Rising 2017

03. 01. 2017

Początki międzynarodowej akcji Nazywam się Milliard – One Billion Rising sięgają 2013 roku. Co roku 14 lutego w Walentynki na całym świecie organizowana jest taneczna akcja w proteście przeciwko przemocy wobec dziewczyn i kobiet. W Bielsku-Białej zatańczymy już po raz czwarty! Od dzisiaj, 3 stycznia, zaczynają się próby w Szkole Tańca Corazon (Bielsko-Biała, ul. Grażyńskiego 12) od 16:30 do 17:50. Będziemy spotykać się w tych godzinach w każdy wtorek, można dołączyć w każdej chwili!

Tańczę, bo mam dość!
Akcję zainicjowała Eve Ensler, autorka „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała:

Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie…
Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!

 Koordynatorką ogólnopolską akcji jest Fundacja Feminoteka.

Żeby wytańczyć ból
14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. Bielsko-Biała dołączyła w kolejnym, 2014 roku. Wydarzenie zorganizowane przez Ruch Kobiet na Podbeskidziu zgromadziło na placu Chrobrego kilkadziesiąt osób pragnących wyrazić swój protest przeciwko przemocy wobec dziewczynek, dziewcząt i kobiet. Nie zabrakło tam i nas – opowiedziałyśmy o aktualnych działaniach w temacie przemocy wobec kobiet.

zdj. Tomasz Fritz, Agencja Gazeta

By łańcuch pękł, by się rozsypał w piach
W 2015 roku do akcji dołączyło już prawie 50 miast w Polsce. A w Bielsku-Białej, w centrum handlowym w Gemini Park zatańczyło kilkaset osób! Akcję koordynowała Anita Ziegler-Chamielec, a w jej organizację oprócz nas włączyła się m.in. grupa zumby, bielska Samby Resistance i Vege Inicjatywa. Było głośno, kolorowo i bardzo energetycznie.

fot. Piotr Bieniecki, www.bielsko.biala.pl

NIE znaczy NIE i masz prawo to powiedzieć
W zeszłym roku zatańczyłyśmy w Galerii Sfera. Na bębnach zagrali przedstawiciele działającej przy fundacji grupy mężczyzn przeciwko przemocy "Art 207 - Artystyczna Grupa Antyprzemocowa". A wsparła nas po raz kolejny nieoceniona ambasadorka akcji – piosenkarka Asteya Dec.

fot. SN, Super-Nowa

Jesteśmy dniem w samym środku nocy
Ta edycja będzie szczególna. Miniony rok pokazał, że w kobietach drzemie ogromna siła, a solidarne i zjednoczone są w stanie osiągnąć wszystko. Pokażmy to również 14 lutego 2017 roku – stwórzmy ogromną, taneczną energię wymierzoną w przemoc wobec dziewczynek i kobiet! Zapraszamy raz jeszcze na próby w każdy wtorek od 16:30 do 17:50 w Szkole Tańca Corazon.

Przygotowania do czwartej edycji One Billion Rising:

* śródtytuły pochodzą z polskiej wersji piosenki „Break The Chain” Teny Clark – Tańczę, bo mam dość!, słowa: Justyna Gardzińska, Joanna Bertantowicz, Katarzyna Enemuo-Jackowska, kapela Jazgodki, muzyka: Kapela Jazgodki, opracowanie muzyczne: Antoni Sojka i Marek Tarnowski