Krok za krokiem do świata bez przemocy

kontrolujemy /edukujemy / pomagamy

Jesteś tutaj:
  • Nazywam się Miliard/One Billion Rising Bielsko-Biała 2016

Nazywam się Miliard/One Billion Rising Bielsko-Biała 2016

08. 02. 2016

Już po raz trzeci Bielsko-Biała włączy się do akcji „One Billion Rising”.

Zapraszamy na akcję:

Tegoroczna akcja odbędzie się w Walentynki, 14 lutego 2016 r. w Galerii Sfera 2, o godz. 17:30.

Zapraszamy na próbę:

Osoby, które chciałyby jeszcze przyłączyć się do wspólnego tańca serdecznie zapraszamy na próbę (ostatnią), która odbędzie się w najbliższą środę 10 lutego o godz.17.30 w Szkole Tańca Corazon, ul. Michała Grażyńskiego 12 w Bielsku-Białej.

Bielską organizatorką akcji jest Fundacja Pozytywnych Zmian, która już od czterech lat zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy oraz działa na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Oferuje również bezpłatną pomoc prawną dla osób doswiadczajacych przemocy.
Ambasadorką akcji jest piosekarka Asteya.

Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland 2016

Od 2013 roku 14 LUTEGO cały świat, w tym Polska tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Każdego roku jest nas coraz więcej. W 2013r. tańczono w ponad 200 krajach i 30 miejscowościach w Polsce, w 2014 już w 40, a w 2015 w niemal 50.
Tańczymy 14 lutego - w Walentynki, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku.

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem. Wspólny taniec wyzwala energię.

W tym roku chcemy zwrócić uwagę na problem molestowania seksualnego kobiet i dziewczyn.

Program:

17:30-18:10 - otwarcie One Billion Rising,

           - występ ambasadorki OBR w Bielsku-Białej- Asteyi,

           - pokazy szkół tańca ZUMBY,

18:10 - główny taniec One Billion Rising

Akcje współorganizuje Anita Anita Ziegler- Chamielec, która tak jak Fundacja Pozytywnych Zmian jest członkinią Antyprzemosowej Sieci Kobiet ASK. Podczas wydarzenia współnie tańczyć będą osoby z bielskich szkół tańca Zumby, uczestniczki Karioka Girls Rock Camp Beskidy oraz Pozytywne Zmiany-Women's Rock Camp, trenerki asertywności i samoobrony dla kobiet "WenDo", a do głównej piosenk "Break the chain" na bębnach grać będą przedstawiciele bielskiej grupy mężczyn przeciwko przemocy "Art 207- Artystyczna Grupa Antyprzemocowa".

DOŚĆ MOLESTOWANIA SEKSUALNEGO KOBIET I DZIEWCZĄT!

Ofiarami molestowania seksualnego padają najczęściej kobiety: w domu, szkole, pracy, na ulicy, środkach komunikacji publicznej. Z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach UE wynika, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia - od fizycznych przez werbalne po cybermolestowanie. Z badań wynika, że:

 fizycznych form molestowania seksualnego, takich jak niechciane dotykanie, przytulanie, całowanie doświadczyło 29% kobiet powyżej 15. roku życia,

 werbalnych form - żartów i komentarzy z podtekstem seksualnym doświadczyło 24% kobiet,

 11% kobiet doświadczyło niewerbalnych form molestowania (w tym cybermolestowanie), takich jak niechciane, obraźliwe seksualnie jednoznaczne e-maile lub wiadomości SMS-y.
(Badania Agencji Praw Podstawowych z 2014 roku, str. 95-19)

Czym jest molestowanie seksualne?

To każde nieakceptowane zachowanie, którego celem jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby odnoszące się do jej płci lub mające charakter seksualny. Może dochodzić do niego wśród osób każdej orientacji seksualnej. Molestowanie często łączy się z poczuciem władzy wobec drugiej osoby (przełożony wobec pracownika, wychowawca wobec ucznia, rodzic wobec dziecka, starszy nastolatek wobec młodszego).

Na molestowanie seksualne mogą składać się nie tylko niepożądany kontakt fizyczny, niechciany dotyk, „obmacywanie”, ale również m.in.:

 obelgi, uwagi, żarty, insynuacje z erotycznym podtekstem,

 niewłaściwe komentarze na temat ubioru, wyglądu, wieku, stanu cywilnego,

 posługiwanie się seksualnymi skojarzeniami,

 nieakceptowane propozycje i sugestie,

 nieprzyzwoite komentarze, gesty i spojrzenia,

 dotykanie o charakterze seksualnym (przytulanie, poklepywanie, obejmowanie, podszczypywanie),

 umieszczanie we wspólnej przestrzeni kalendarzy, plakatów, zdjęć itp. przedstawiających akty kobiece/ męskie,

 przesyłanie liścików i e-maili z treścią o podtekście erotycznym.

Mimo że 80% kobiet i 54% mężczyzn uważa, że molestowanie w przestrzeni publicznej jest ważnym problemem, to jednak aż 81% ofiar nigdy nie zgłosiło faktu molestowania policji, a zachowania podpadające pod kategorię molestowania w przestrzeni publicznej są w naszym społeczeństwie aprobowane kulturowo.

(Joanna Roszak, Greta Gober, Hollaback Polska "Molestowanie w przestrzeni publicznej")

Dlatego 14 lutego 2016 roku wspólnie będziemy tańczyć i protestować przeciwko molestowaniu seksualnemu kobiet i dziewcząt. Jesteśmy solidarne z innymi kobietami!

JEDNA ZA MILIARD. MILIARD ZA JEDNĄ!